Nowość od firmy Kögel – naczepa Light plus

fot. Kögel

Kögel prezentuje na wystawie IAA Nutzfahrzeuge 2016 nową generację naczep Kögel Light z firanami bocznymi. Zaprojektowana całkowicie na nowo naczepa Kögel Light plus ma ramę i konstrukcję specjalnie zoptymalizowaną pod kątem obciążenia użytkowego i wagi.

Dzięki niskiej masie własnej od 4775 kg z indywidualnym wyposażeniem oraz 5145 kg z wyposażeniem podstawowym jest ona szczególnie ekonomiczna. Techniczna masa całkowita wynosi 39 000 kg, a techniczna ładowność sprzęgu siodłowego – 12 000 kg.

 Nowa rama o lekkiej konstrukcji

Ta rama podwozia naczepy Kögel Light plus, zoptymalizowana pod kątem uzyskania jeszcze większego obciążenia użytkowego i wykonana z lekkiej konstrukcji stalowej, ma wysokość szyjki ramy wynoszącą 120 mm. Ze zmniejszenia o 60 mm w stosunku do poprzedniego modelu wynikają korzyści w zakresie użytkowej wysokości wewnętrznej. Zastosowanie wysokiej jakości stali drobnoziarnistej gwarantuje wysoką stabilność i trwałość pomimo zastosowania mniejszej ilości materiału. Wmontowane belki poprzeczne równomiernie i optymalnie rozprowadzają obciążenie użytkowe na powierzchni ładunkowej. W ramach tworzenia nowej konstrukcji przyczepę Kögel Light plus wyposażono w nowy profil ramy zewnętrznej. Dzięki niemu możliwe jest zamocowanie ładunku w ramie zewnętrznej ze stali Vario-Fix również w przypadku zastosowania burt dostępnych opcjonalnie od drugiego kwartału 2017 r. 13 par pierścieni mocujących, dołączanych seryjnie, jest teraz dostępnych z bocznymi hakami mocującymi ułatwiającymi obsługę. Są one przystosowane do działania siły rozciągającej o wartości 2500 kg.

Nowa budowa o lekkiej konstrukcji

Ściana przednia z przednimi pojemnościowymi kłonicami narożnymi i tylnymi kłonicami narożnymi oraz drzwi portalowe w ścianie tylnej w ramach wyposażenia podstawowego są wykonane z aluminium. Opcjonalnie dostępne są drzwi portalowe z lekkich i bardzo stabilnych duroplastycznych paneli warstwowych z wypełnieniem w postaci rdzenia w kształcie plastra miodu – rozwiązanie stosowane w branży lotniczej. W celu dodatkowego zmniejszenia wagi opcjonalnie dostępne są poprzecznice dachu z aluminium. Kłonice narożne z przodu i z tyłu, w połączeniu z dostępnym opcjonalnie podnoszonym dachem, są znacznie węższe niż do tej pory. To z kolei skutkuje obniżeniem wagi oraz dodatkowo ułatwia załadunek i rozładunek z boku.