Będzie pozew zbiorowy w sprawie zmowy cenowej producentów ciężarówek

fot. Pixabay

19 lipca 2016 r. Komisja Europejska nałożyła na producentów ciężarówek – MAN, Volvo/Renault, Daimler, Iveco i DAF rekordową karę w wysokości prawie 3 miliardów euro za zmowę cenową w zakresie ustalania cen pojazdów.

Postępowanie zakończono ugodowo, a większość z producentów, oprócz Scanii, przyznała się do winy. Kara nałożona przez Komisję Europejską daje podstawę dla każdego przewoźnika, który w latach 1997-2011 kupił pojazd od wymienionych wyżej producentów, do żądania odszkodowania. Prawnicy Kancelarii Iuridica od początku 2016 r. monitorują postępowanie prowadzone przez Komisję i przygotowują się do złożenia pozwu zbiorowego.

Aktualnie czekamy na ujawnienie przez Komisję Europejską dalszych dokumentów, które odsłonią szczegóły dotyczące funkcjonowania zmowy producenckiej. Wtedy będziemy mogli dokładnie oszacować kwoty roszczeń dla poszczególnych przewoźników – mówi adw. Bartosz Majerski z krakowskiej kancelarii Iuridica.

Istotne w sprawie pozostaje ugodowe załatwienie sprawy przed Komisją Europejską wobec większości producentów, co otwiera przedsiębiorcom realną możliwość dochodzenia swoich roszczeń.

Szacuje się, że w latach 1997-2011 polscy przewoźnicy zakupili około 140-160 tysięcy ciągników. Do tej pory zgłosiło się do nas już ponad kilkudziesięciu przewoźników z całej Polski i liczba ta bardzo szybko rośnie – podsumowuje mec. Majerski.