Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO to najważniejsza impreza sektora komunalnego. W dniach 19–21 października 2022 r. na terenach targowych MTP w Poznaniu wystawcy prezentowali nowe produkty i usługi, także z zakresu transportowej techniki komunalnej.
Targi POLECO są nie tylko miejscem dyskusji i wymiany poglądów na tematy najbardziej nurtujące sektor ochrony klimatu i środowiska, ale także zapoznania się z najnowszymi technologiami, produktami i rozwiązaniami z zakresu techniki komunalnej, odpadów i recyklingu, ochrony powietrza, gospodarki wodno-ściekowej i odnawialnych źródeł energii. To miejsce spotkań przedstawicieli instytucji legislacyjnych, samorządów, reprezentantów świata biznesu, nauki i edukacji bezpośrednio związanych z branżą ochrony klimatu i środowiska, gospodarką komunalną i zrównoważonym rozwojem. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 150 wystawców z 9 krajów.
Podczas targów odbyły się liczne konferencje i prezentacje oraz debaty poświęcone tematyce najbardziej nurtującej branżę ochrony środowiska. Na jednej z nich pt. „Zeroemisyjny transport i usługi komunalne – aspekty ekonomiczne, kierunki rozwoju, możliwości i szanse” dyskutowano o możliwościach spełnienia ustawowych wymagań dotyczących transportu niskoemisyjnego. Rozmówcy omawiali najnowsze rozwiązania niskoemisyjne w sektorze usług komunalnych i próbowali odpowiedzieć na pytanie: W jakich przypadkach uzasadnione będzie wykorzystanie pojazdów z napędem elektrycznym i wodorowym ogniwem paliwowym, a w jakich z elektrycznym napędem akumulatorowym czy z silnikami spalinowymi zasilanymi CNG?
„Najlepsza i najbezpieczniejsza jest zdrowa dywersyfikacja – czyli sytuacja, gdy spółka komunalna ma w swojej flocie pojazdy korzystające z różnych źródeł energii. Pamiętajmy, że dróg do dekarbonizacji transportu jest wiele” – podkreślał podczas debaty Jacek Nowakowski ze spółki Iveco Poland.
Maciej Gis z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych dodał: „Nie zamykamy się na żaden kierunek rozwoju, który prowadzi do zeroemisyjności transportu. Polska na mapie Europy nie jest już pod tym względem taką białą plamą. Samochody elektryczne spotykamy na polskich drogach. Swój potencjał ma oczywiście także wodór. W naszym kraju jednak, podobnie jak na całym świecie, brakuje zielonego wodoru. Technologia elektrycznego napędzania pojazdów w oparciu o wodorowe ogniwa paliwowe ma duże szanse, ale wciąż potrzebuje czasu”.
Podczas imprezy wręczono Złote Medale Grupy MTP, wyróżnienie przyznawane produktom, usługom i rozwiązaniom, które charakteryzują się najwyższą jakością zastosowanych materiałów, innowacyjnych rozwiązań czy też są wytworzone w oparciu o najnowszej klasy technologie dostępne na rynku. W tym roku jeden z medali przypadł spółce Apriva za samojezdny odkurzacz elektryczny Glutton H₂O Perfect, pozwalający pracownikom sprzątającym ulice na łatwe posprzątanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń na chodnikach, pod ławkami, przy ulicznych koszach, tj. butelki, opakowania, niedopałki papierosów.
Zapraszamy na spacer wśród wystawców – z racji naszych zainteresowań skupimy się na prezentowanych pojazdach techniki komunalnej.