MB Pneumatyka zajmuje 2. miejsce w konkursie Trailer Innovation 2023

Na zdjęciu od lewej Paweł Andersz - prezes zarządu MB Pneumatyka, Emil Gdula - R&D manager, przedstawiciel jury Trailer Innovation i Małgorzata Bieniaszewska - właścicielka MB Pneumatyka (fot. MBP)

W tegorocznej edycji konkursu Trailer Innovation 2023 firma MB Pneumatyka zajęła drugie miejsce w kategorii komponenty (Components). Wyróżniono objęte międzynarodową ochroną patentową innowacyjne rozwiązanie: szybkozłączki pneumatyczne z wizualną i dźwiękową autodetekcją nieszczelności.

Minimalne i konieczne do spełnienia wymagania wobec układów pneumatycznych stosowanych w pojazdach użytkowych to maksymalna szczelność, minimalna przestrzeń montażowa i zoptymalizowana obsługa. Znanym na rynku producentem komponentów stosowanych w układach pneumatycznych naczep, przyczep i autobusów jest firma MB Pneumatyka.

Szybkozłączki z autodetekcją nieszczelności
Na czym polega innowacyjność nowej rodziny szybkozłączek pneumatycznych stosowanych w pneumatycznych układach hamulcowych i zawieszeniach naczep i przyczep z kontrolą nieszczelności, opracowanych przez zespół firmy MB Pneumatyka?
Nową rodzinę tworzą złącza o unikatowej konstrukcji, składające się z trwale połączonych ze sobą mosiężnego półkorpusu oraz półkorpusu z tworzywa sztucznego. Innowacyjność produktu polega na niespotykanym dotychczas rozwiązaniu dźwiękowej i wizualnej autodetekcji, która informuje użytkownika o nieszczelności za pomocą szumu wydobywającego się powietrza oraz czerwonego elementu, który w razie wystąpienia nieszczelności wysuwa się ze złącza.
Ten wizualny i akustyczny system detekcji pozwala na łatwe wykrycie nieszczelności w systemie podczas montażu instalacji. Z kolei w przypadku awarii na trasie pozwala użytkownikowi pojazdu szybko zlokalizować uszkodzone złącze i wymienić je na nowe, co skraca czas potrzebny na usunięcie awarii pojazdu.
Duża czujność nowych złączy zapewnia kontrolę nawet najmniejszych wycieków. Jest to szczególnie pomocne w przypadku nieszczelności spowodowanych błędnym montażem przewodu, jego złą jakością, uszkodzeniem mechanicznym jego powierzchni czy niepoprawnym przycięciem jego końcówki.

Użycie szybkozłączek pneumatycznych z kontrolą nieszczelności produkowanych przez MB Pneumatyka pozwala na akustyczną i wizualną detekcję nieszczelności. Na zdjęciu z lewej – złączka bez nieszczelności, z prawej – wysunięcie czerwonego elementu sygnalizuje nieszczelność (fot. MB Pneumatyka)
fot. MB Pneumatyka

Dużym plusem rozwiązania jest również zintegrowany system, który obniża siłę potrzebną do właściwego zamontowania przewodu. Sygnalizacja dźwiękowa informuje o prawidłowym montażu, zmniejszając siłę potrzebną do wciśnięcia przewodu w gniazdo kształtki i tym samym zwiększa komfort pracy osób odpowiedzialnych za montaż systemu pneumatycznego.
Rozwiązanie zaproponowane przez firmę MBP jest dostępne w dwóch wariantach. W pierwszym do demontażu potrzebny jest specjalny klucz, w drugim demontaż odbywa się za pomocą ogólnodostępnych narzędzi. Konieczność użycia specjalnego klucza minimalizuje ryzyko demontażu połączenia przez osoby nieupoważnione, np. na parkingu niestrzeżonym.
Wersja demontowana bez użycia specjalnych narzędzi to rozwiązania przeznaczone dla mechaników ceniących sobie uniwersalność i szybkość montażu oraz możliwość szybkiego demontażu w przypadku pomyłek.

Zastosowany system detekcji ogranicza również negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie szybkozłączek pneumatycznych z kontrolą nieszczelności firmy MB Pneumatyka eliminuje konieczność użycia specjalnych środków chemicznych, tzw. detektorów do sprawdzania połączeń. Standardowym rozwiązaniem stosowanym obecnie do wykrywania nieszczelności są specjalne spraye chemiczne, które w tym przypadku nie są potrzebne.

Użycie szybkozłączek pneumatycznych z kontrolą nieszczelności jest bardzo proste. Należy określić, jakiego rodzaju złączka jest wymagana (średnica przewodu, średnica gwintu) oraz rodzaj złączki (prosta, kolankowa, trójdrożna itp.). Po zakupie odpowiednich szybkozłączek w MB Pneumatyka należy wcisnąć przewód w gniazdo złączki, aż słyszalne będzie charakterystyczne kliknięcie oznaczające prawidłowe osadzenie przewodu. Po napełnieniu układu pneumatycznego powietrzem wystarczy nasłuchiwać odgłosów ulatniającego się powietrza. Jeśli przeciek jest słyszalny, należy zbliżyć się do źródła przecieku – w miejscu nieszczelnego połączenia, na złączce, wystaje czerwony pierścień. W zależności od wybranej wersji należy odłączyć przewód specjalnym narzędziem lub bez niego, ponownie docisnąć przewód lub wymienić złączkę na nową. Potem można cieszyć się jazdą przy prawidłowo działającym układzie pneumatycznym.

Szybkozłączki pneumatyczne z kontrolą nieszczelności to nowa rodzina złączy stworzona przez MBP, która całkowicie zastępuje rozwiązania dotychczasowo stosowane na rynku światowym.

Złącza z uszczelnieniem dwustronnym
Drugą premierą MB Pneumatyka, zaprezentowaną w czasie targów IAA Transportation w Hanowerze i również zgłoszoną do udziału w konkursie Trailer Innovation 2023, były złącza służące do łączenia instalacji pneumatycznych przyczep.
Zostały one wyposażone w dwustronne uszczelnienie główne, które można odwrócić o 180° w sytuacji zużycia lub utraty uszczelnienia głównego. Rozwiązanie umożliwia uzyskanie dwukrotnie dłuższej trwałości połączenia. Złącza mają również system wstępnej filtracji, który zwiększa żywotność filtra głównego i wydłuża czas eksploatacji złącza. Złącza zostały wyposażone w kanał obejściowy (by-pass), co w przypadku zablokowania filtra pozwala na ich dalszą pracę. Użytkownicy nowego rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo swoich pojazdów oraz zyskują możliwość szybszej reakcji na zaistniałe ewentualne usterki na trasie.

Opracowanie Dariusz Piernikarski

Złącza produkowane przez MB Pneumatyka służące do łączenia instalacji pneumatycznych przyczep zostały wyposażone w dwustronne uszczelnienie główne, które można odwrócić o 180° w sytuacji zużycia lub utraty uszczelnienia głównego (fot. MB Pneumatyka)
Szybkozłączki pneumatyczne z kontrolą nieszczelności firmy MB Pneumatyka w tegorocznej edycji konkursu Trailer Innovation 2023 zostały wyróżnione 2. miejscem w kategorii Komponenty (Components) (fot. K. Biskupska)