PharmaVAN IoT: elektryczny van dla branży farmaceutycznej. Optymalizacja dostaw w miastach

Fot. EV Fleet

Nowe typy inteligentnych pojemników, odświeżone oprogramowanie MATRIX-3D RFID, instalacja dostosowana do nowego typu anten RFID, a do tego autorski system zasilania lodówek przeznaczonych dla szpitali, klinik czy aptek. Specjalna instalacja zaprojektowana pod kątem wykorzystania dachu solarnego sprawia, że PharmaVAN IoT od EV Fleet jest w dzisiejszych czasach najbardziej zbilansowanym energetycznie pojazdem elektrycznym dla transportu produktów w farmacji.

EV Fleet prezentuje kolejny inteligentny pojazd przeznaczony do transportu towarów w miastach i miejskich aglomeracjach. Tym razem jest to PharmaVAN IoT, zaprojektowany na bazie modelu Mercedes-Benz eVito. PharmaVAN został stworzony przede wszystkim dla branży farmaceutycznej. Zaprojektowany został na zlecenie firmy EV Fleet, a za jego realizację odpowiedzialna jest spółka ANG Vehicle Technologies.

PharmaVAN IoT powstał w odpowiedzi na olbrzymie zapotrzebowanie sektora ochrony zdrowia w zakresie optymalizacji transportu wyrobów farmaceutycznych i medycznych, w tym także ludzkich organów, na obszarach miejskich. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, w tym Internet of Things, jesteśmy w stanie śledzić trasę i czas przewozu, ale także w ramach jednego pojazdu zapewniać zróżnicowaną temperaturę przewożenia w zależności od specyficznych potrzeb. PharmaVAN IoT to zdecydowanie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów na polskim rynku transportu i logistyki miejskiej, przeznaczony dla branży farmaceutycznej i medycznej” – wyjaśnia Daniel Węgrzynek, prezes zarządu EV Fleet.

Fot. EV Fleet

Technologia przyszłości
Coraz wyższy koszt eksploatacji flot pojazdów zasilanych paliwami konwencjonalnymi powoduje, że firmy z różnych branż poszukują alternatywnych rozwiązań opartych o pojazdy elektryczne. Podobnie jest w farmacji, gdzie liczy się nie tylko pewność dostawy, ale także jej czas i transport w odpowiednich warunkach.

Odpowiedzią na wszystkie potrzeby jest właśnie PharmaVAN IoT – zbudowany na bazie samochodu elektrycznego Mercedes eVito, do którego wyprodukowano zupełnie nowy typ dachu solarnego, zaprojektowany specjalnie dla EV Fleet. Jego unikatową cechą jest fakt, iż produkuje on 635 Wp. To pierwsza tego typu „elektrownia” w Europie, a może nawet na świecie. Pojazd jest w stanie rocznie wyprodukować i zmagazynować ponad 1500 kWh prądu.

Działanie układu chłodzenia wspomaga specjalnie zaprojektowany na potrzeby projektu system paneli fotowoltaicznych ActiveSol. Spółkę EV Fleet w tym obszarze wspiera grupa XDISC. System fotowoltaiczny tworzy pięć niezależnych paneli słonecznych, które generują maksymalną moc 605 Wp @STC. Są to najnowszej generacji moduły półelastyczne z serii ACTIVESOL ULTRA+ z niezawodnym i najbardziej wydajnym ogniwem fotowoltaicznym typu back contact MAXEON GENIII, stosowane w innowacyjnych instalacjach mobilnych na całym świecie. Całość jest układem funkcjonującym niezależnie od baterii trakcyjnych pojazdu. Zasilanie agregatu zaprojektowano tak, aby pracował on w sposób ciągły przez minimum osiem godzin, nie korzystając z zewnętrznych źródeł zasilania” – mówi Marek Gąsiorek, key account manager z XDISC.

Fot. EV Fleet

PharmaVAN IoT został wyposażony także w system podwójnej podłogi (elementy dostarczyła firma allsafe) i nowy system MATRIX 3D. Specjalnie na potrzeby branży farmaceutycznej, PharmaVAN IoT został zaopatrzony w nowe typy pojemników (firmy Georg Utz), a także zupełnie nowy system przewozu produktów dla szpitali, klinik i laboratoriów z wykorzystaniem lodówek Dometic.

Dzięki zastosowaniu w pełni elektrycznego agregatu chłodniczego Dometic Frigo DC 3500, zasilanego bezpośrednio z instalacji 12V pojazdu oraz lodówki kompresorowej Dometic serii CFX, przeznaczonej do transportu produktów wrażliwych termicznie, udało się uzyskać w pojeździe trzy niezależne strefy transportu. W każdej z tych stref panuje temperatura odpowiednia dla danego typu przewożonych produktów, co jest bardzo istotne dla branży farmaceutycznej.
Co ważne, pomiar temperatury odbywa się poprzez umieszczone w pojemnikach czujniki, wykonane w technologii RFID. Odczyt temperatury następuje za pośrednictwem specjalnej aplikacji, działającej na urządzeniu mobilnym, a od przyszłego roku planowane są odczyty automatyczne – dzięki systemowi identyfikacji MATRIX-3D RFID Identification System. To pierwszy tak zaawansowany technologicznie pojazd tego typu na polskim rynku, uwzględniający specyficzne potrzeby branży farmaceutycznej, a w dodatku oparty o napęd elektryczny, co jest jego dodatkową zaletą.

Fot. EV Fleet

e-przyszłość dostaw miejskich
Pojazdy elektryczne w aglomeracjach miejskich to dzisiaj najlepszy wybór. Dlatego wszystkie nasze projekty opieramy o elektrykę – także te, które niebawem dostępne będą w usłudze Fleet as a Service by EV Fleet” – komentuje Daniel Węgrzynek.

PharmaVAN IoT to inteligentny dostawczy pojazd elektryczny, wyposażony we własny system operacyjny, umożliwiający integrację z oprogramowaniem klientów. Został wyposażony w zestaw specjalnych czujników i urządzeń, które po pierwsze ułatwiają proces logistyki i transportu przewożonych towarów, a po drugie – zbierają dane, które następnie analizowane są przez zespół EV Fleet w celu jeszcze lepszej optymalizacji PharmaVAN-a.

„Jako firma stawiająca na zrównoważony rozwój i ograniczanie negatywnego wpływu naszych działań na środowisko, cieszymy się że jesteśmy częścią przedsięwzięcia związanego z elektromobilnością. Z całą pewnością mogę stwierdzić, iż jest to innowacyjny, a nawet przełomowy projekt na polskim rynku, skierowany do branży farmaceutycznej i medycznej. W czasach, kiedy wiele podmiotów zastanawia się, jak zabudować agregat w dostawczym samochodzie elektrycznym, EV Fleet już to zrobiło. Ten projekt ewidentnie wyprzedza rynek” – mówi Tomasz Kukliński, key account manager SVM w Dometic Poland.

Fot. EV Fleet

MATRIX w nowej odsłonie pozwala na wizualizację przestrzeni ładunkowej
Najbardziej innowacyjnym, a zarazem zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem, które znalazło się w PharmaVAN-ie IoT, jest nowa wersja systemu MATRIX-3D RFID Identification System. Oprogramowanie w całości stworzone przez EV Fleet wraz z kluczowymi partnerami projektu pozwala na wizualizację specjalnie zaprojektowanej przestrzeni ładunkowej. Jest to możliwe dzięki dokładnemu oznaczeniu miejsc transportowych poprzez tagi RFID i inne czujniki.

Zastosowanie systemu MATRIX-3D RFID pozwala zarówno optymalizować proces transportu towarów, jak i zmniejszyć liczbę pojazdów niezbędnych do jego realizacji, co z kolei wpływa na optymalizację czasu dostawy i jej kosztów. A to są dwa czynniki, które dzisiaj decydują o przewadze konkurencyjnej, nie tylko na rynku farmaceutycznym.

Fot. EV Fleet

PharmaVAN IoT dla firm z branży farmaceutycznej
W dobie transportu zeroemisyjnego i transformacji cyfrowej, PharmaVAN IoT oferowany przez EV Fleet doskonale wkomponowuje się obecne trendy. Ma wpływ na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery, a także digitalizuje procesy transportu towarów, które pod tym kątem były dotąd często zaniedbywane.

Tak dokładny proces monitoringu drogi produktów medycznych nie był dotychczas oferowany na szeroką skalę. Ewidentnie jest to element inteligentnego łańcucha dostaw, stanowiącego wstęp do zastosowania blockchainu w farmacji.

Fot. EV Fleet