System odbioru odpadów PRESKO już wkrótce zostanie wdrożony we Wrocławiu

Fot. HEWEA

Bez szczurów, przewróconych pojemników i odpadów rozrzuconych wewnątrz wiat.  Nowatorski system odbioru odpadów PRESKO to zmiana jakości życia dla mieszkańców osiedli i zarządców. System był testowany z sukcesem we Wrocławiu i Oleśnicy i już wkrótce zostanie wdrożony w stolicy Dolnego Śląska.

System PRESKO składa się z zestawu pojemników oraz pojazdu wyposażonego w opatentowany, automatyczny manipulator do ich opróżniania.

Szybki odbiór
Manipulator PRESKO to rodzaj wysięgnika, który chwyta pojemnik, podnosi i opróżnia do śmieciarki, a następnie odstawia idealnie w to samo miejsce. Długość pełnego cyklu opróżniania od chwili zatrzymania pojazdu do momentu odstawienia pustego pojemnikawynosi tylko 90 s.

Udział kierowcy w tym procesie ogranicza się do zatrzymania pojazdu w miejscu wskazanym na monitorze i do operowania joystickiem sterującym pracą urządzenia. Resztę załatwia zestaw kamer i laserowe naprowadzanie manipulatora na pojemnik. Dzięki automatyzacji odbiór odpadów jest szybszy i tańszy niż tradycyjny.

Odbiór odpadów jest dokonywany za pomocą automatycznego manipulatora i trwa tylko 90 s. Pojazd został zabudowany przez spółkę HEWEA, dystrybutora systemu PRESKO, dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (fot. HEWEA)

Estetyczne podwórko
Gama pojemników obejmuje modele naziemne o pojemnościach od 2,25 m3 do 3,75 m3 od półpodziemnych do całkowicie podziemnych.

Wszystkie pojemniki PRESKO są produkowane na w pełni zrobotyzowanej linii produkcyjnej, co gwarantuje stuprocentową powtarzalność każdego egzemplarza oraz najwyższą jakość i trwałość. W środku wykonane są z blachy ocynkowanej, na zewnątrz pokryte specjalną warstwą ochronną, dającą np. możliwość usunięcia graffiti za pomocą wilgotnej ścierki. Pojemniki można utrzymywać w czystości zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, korzystając ze specjalistycznego pojazdu z zabudową wyposażoną w wysokociśnieniową myjkę.

Warto wspomnieć również o innych zaletach pojemników: szczelnym zamknięciu, które likwiduje wiele problemów, takich jak podpalanie odpadów oraz żerowanie szczurów, a także umocowaniu do podłoża (przewrócenie pojemników jest niemal niemożliwe).

Program pilotażowy prowadzony na przełomie lat 2019 i 2020 we Wrocławiu pokazał, że montaż linii dużych pojemników oznacza oszczędność miejsca na podwórku. (W tym linku szerzej o pilotażu we Wrocławiu)

Okazało się również, że zastąpienie wiat śmietnikowych wolnostojącymi pojemnikami PRESKO, ustawionymi w widocznym miejscu przy drodze dojazdowej, dyscyplinuje mieszkańców do znacznie lepszego utrzymania porządku i segregacji odpadów. Opinie zarządców i mieszkańców były wyłącznie pozytywne. Pilotaż ostatecznie znalazł swój finał w rozstrzygnięciu zamówienia publicznego. System PRESKO zostanie wdrożony we Wrocławiu i jeszcze w bieżącym roku spółka HEWEA – dystrybutor systemu – dostarczy do miasta ponad 100 pojemników.

Tak wygląda miejsce przed ustawieniem pojemników i po ustawieniu na ul. Wojska Polskiego 16h w Oleśnicy. Zyskuje się więcej miejsca, a dzięki temu, że pojemniki są wykonane ze stali, szczelnie zamknięte i ustawione na belce mocującej, odpada problem dewastacji i podpaleń (fot. HEWEA)

Oleśnica szuka oszczędności
W okresie od 10 stycznia do 9 kwietnia 2022 r. system PRESKO był testowany w Oleśnicy, podwrocławskim miasteczku liczącym ok. 37 tys. mieszkańców. Tym razem badane były nie tyle opinie użytkowników, ile wzrost poziomu recyklingu surowców po wdrożeniu systemu. Był to ostatni etap projektu, na który HEWEA uzyskała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Partnerem badania została spółka MGK z Oleśnicy, która dała się poznać jako firma elastyczna, otwarta na nowe trendy, a także aktywnie poszukująca oszczędności.

Pojazd oraz pojemniki PRESKO, które spółka MGK rozstawiła na swoim terenie, zostały w ramach dofinansowania wyposażone w wiele elektronicznych  systemów pomiarowych i identyfikacyjnych umożliwiających zarządcom administrowanie odbiorem odpadów, rozliczanie z mieszkańcami i kontrahentami oraz prowadzenie analiz na potrzeby własne lub np. urzędów miast.

Wśród innowacji są m.in.:

✓Czujnik zapełnienia – poziom napełnienia pojemnika i jego lokalizacja są pokazane na mapie cyfrowej, stąd wiadomo, który pojemnik wymaga opróżnienia. Czujnik wysyła też sygnały alarmowe, np. w przypadku pożaru.

✓System ważenia odpadów – daje możliwość rozliczania z klientami na podstawie masy odebranych odpadów.

✓System rejestracji obrazu – kamery dokumentują prawidłową lub nieprawidłową realizację zadań. Funkcja sprawdza się np. przy weryfikacji zgłaszanych reklamacji.

✓Systemy GPS+RFID – pozwalają generować raporty z tras przejazdu, postojów, załadunków i wyładunków odpadów. Raporty są podstawą rozliczania z pracownikami i klientami.

✓ System ograniczonego dostępu zabezpieczający  przed podrzucaniem odpadów. Dostępny w wersji elektronicznej – na kartę dostępu, chip lub aplikację na telefon albo w wersji mechanicznej – na kluczyk.

„Musimy się rozwijać jako miasto. Program pilotażowy PRESKO daje mieszkańcom Oleśnicy możliwość skorzystania z rozwiązań, które mogą przynieść poprawę jakości życia, a także sprawdzić, czy system rzeczywiście wiąże się ze zmniejszeniem kosztów odbioru odpadów” – powiedział Grzegorz Odelski, dyrektor techniczny MGK.

Autor: Katarzyna Wachowiak

Opróżniane za pomocą wysuwanego ramienia (manipulatora), które namierza pojemnik, podnosi go, opróżnia i odstawia dokładnie w to samo miejsce (fot. HEWEA)