Naczepa Schmitz Cargobull EcoGeneration w wersji EcoFLEX już w Polsce. Pozwoli na oszczędności paliwa do 5%

Ekologiczny zestaw na torze Jastrząb - Volvo FH LNG nowej generacji + naczepa EcoGeneration EcoFlex od Schmitz Cargobull (Fot. Dariusz Piernikarski)

W dniach 9 i 10 września br. na torze Jastrząb odbyło się ostatnie już szkolenie praktyczne akcji Profesjonalni Kierowcy oraz Targi 4Poland. Wtedy też prezentowała się naczepa EcoGeneration firmy Schmitz Cargobull w wersji EcoFLEX w zestawie z Volvo FH LNG 460 nowej generacji do transportu ładunków niebezpiecznych ADR. EcoFLEX, to propozycja producenta na większą oszczędność paliwa i redukcję emisji CO2 w drogowym transporcie towarowym.

W świecie rosnących kosztów Schmitz Cargobull pomaga swoim klientom zwiększyć wydajność i chronić środowisko. Producent opracował aerodynamiczne nadwozia EcoGeneration dla naczep kurtynowych S.CS, które pozwalają na obniżenie zużycia paliwa do 5%. Dla firm transportowych jest to bardzo istotne ze względu na wprowadzoną w tym roku opłatę za emisję CO2. Koszty paliwa i generowany ślad węglowy można znacznie zmniejszyć, aby skutecznie zaoszczędzić pieniądze. Od 1 stycznia 2021 r. nowy podatek od emisji CO2 oznacza, że firmy muszą płacić 25 euro za tonę CO2 wytwarzanego w wyniku spalania oleju napędowego i benzyny, oleju opałowego i gazu ziemnego. Opłaty te będą rosły sukcesywnie w kierunku korytarza cenowego 55−65 € od 2026 r.

Koncepcja EcoGeneration
Koncepcja opuszczanej sekcji tylnej w naczepach EcoGeneration nadaje im aerodynamiczny kształt i zmniejsza opór aerodynamiczny – jest to wykorzystanie możliwości związanych z ogólną optymalizacją aerodynamiczną naczep (rysunek 1). Tylną część można łatwo podnieść, jeśli naczepa wymaga załadunku po dach. Daje to potencjalnie duże oszczędności bez dodatkowych kosztów, zwłaszcza podczas transportu ciężkich ładunków. Zmiana wysokości części tylnej nie ogranicza w znaczący sposób funkcjonalności pojazdu, wydajności transportu i sposobu obsługi. Zwiększenie wydajności i skuteczności aerodynamicznego nadwozia w generowaniu zrównoważonych efektów dzięki maksymalnej oszczędności paliwa nie wiąże się z koniecznością stosowania drogiego, łatwo ulegającego uszkodzeniom osprzętu.

Rysunek 1. Potencjalne możliwości redukcji emisji CO2 i zużycia paliwa w naczepie (fot. Schmitz Cargobull)

Jeśli tylko 50% wszystkich przejazdów odbywa się w trybie „aerodynamicznym”, a 50% w trybie „objętościowym”, bez opuszczonego nadwozia, naczepa EcoFlex pozwala na zaoszczędzenie do 7700 euro za 1 milion km lub ponad 900 euro rocznie. Obciążenie środowiska zmniejsza się o 2,3 t CO2 rocznie” – istotę nowej koncepcji wyjaśnia dyrektor generalny Andreas Schmitz.

Przepływ powietrza wokół naczepy EcoFLEX z dachem w ustawieniu standardowym i pełnym wykorzystaniu objętości przestrzeni ładunkowej, widoczne silne zawirowania powietrza za zestawem (fot. Schmitz Cargobull)
Przepływ powietrza wokół naczepy EcoFLEX po obniżeniu dachu, widoczne znacznie mniejsze zawirowania za zestawem (fot. Schmitz Cargobull)

EcoGeneration w różnych wersjach
Zabudowa EcoFIX to idealne rozwiązanie do transportu poziomych, płaskich i ciężkich ładunków, takich jak stal czy role papieru. Dzięki zmniejszonej masie i sztywnemu tyłowi pojazd ma całkowitą wysokość z przodu wynoszącą 4 m. Wyposażona w kurtynę o odpowiedniej konstrukcji naczepa o zoptymalizowanej ładowności stanowi alternatywę oszczędzającą paliwo dzięki zmniejszonej masie i aerodynamicznej konstrukcji.

Z kolei naczepa EcoFLEX ma elastycznie opuszczaną część tylną. Przy maksymalnym podniesieniu ma całkowitą wysokość 4 m z przodu i z tyłu. Jednocześnie wysokość kurtyny dostosowuje się do nadwozia z możliwością elastycznego podniesienia części tylnej, gdy wymagana jest pełna objętość załadunkowa. Uzyskany aerodynamiczny kształt pozwala na obniżenie zużycia paliwa. Naczepa ta idealnie nadaje się do transportu ładunków różnego rodzaju (drobnicy) i napojów.

EcoVARIOS to doskonała opcja w transporcie ładunków objętościowych i typowych ładunków przewożonych na rzecz sektora motoryzacyjnego, które pakowane są w skrzyniopaletach (gitterboksach), ustawianych na naczepie na 3 poziomach. Wysokość zarówno przedniej, jak i tylnej części nadwozia można elastycznie regulować. Ten wariant ma wysokość wewnętrzną 3 m i całkowitą wysokość 4 m. Naczepa EcoVARIOS zapewnia oszczędność paliwa, gdy nie jest wymagana całkowita 3-metrowa wysokość wnętrza.

Fot. Schmitz Cargobull

Wysokość wariantów EcoFLEX i EcoVARIOS można łatwo i szybko regulować w taki sam sposób, jak w dobrze znanym i sprawdzonym systemie nadwozia VARIOS. Dach jest podnoszony ręcznie za pomocą pompy hydropneumatycznej, a wysokość jest regulowana za pomocą kłonic. Do zmiany wysokości nie są potrzebne żadne dodatkowe środki pomocnicze. Jedna osoba może samodzielnie dokonać regulacji, a cały proces trwa około 10 minut, łącznie z przesunięciem plandeki i dopasowaniem jej do nowej wysokości. Co więcej, ten dodatkowy czas staje się całkowicie nieistotny, jeśli regulacja wysokości odbywa się w trakcie procesu załadunku.
W zależności od konkretnego zadania transportowego nadwozia Eco można wyposażyć w standardową plandekę lub szybko otwieraną plandekę Power Curtain. Pojazdy EcoGeneration stają się jeszcze bardziej wydajne, jeśli zostanie w nich wykorzystany właśnie system Power Curtain, który nie wymaga żadnych listew. To dodatkowo zmniejsza masę własną i przyczynia się do większej oszczędności paliwa. System przekonuje prostą i bezpieczną obsługą oraz oszczędza czas podczas codziennych zadań transportowych.

EcoGeneration – naczepy takie jak inne
Podobnie jak wersje standardowe nadwozia EcoGeneration spełniają wszystkie aktualne certyfikaty, ponieważ wykorzystuje się w nich te same rozwiązania, co w standardowych naczepach. Podstawą pozostaje renomowane podwozie Modulos, które umożliwia elastyczne projektowanie nadwozia dzięki swojej modułowej koncepcji. Nadwozie Eco można również łączyć z podwoziem X-Light w celu uzyskania szczególnie niskiej masy własnej. Oczywiście pojazdy EcoGeneration nadal mają klasyczne właściwości podwozi Schmitz Cargobull, takie jak wytrzymałość, ochrona przed korozją i 10-letnia gwarancja na korozję. Wszystkie pojazdy EcoGeneration są również standardowo wyposażone we własny system telematyczny TrailerConnect CTU firmy Schmitz Cargobull. Pozwala to na korzystanie z tych samych funkcjonalności, co w przypadku standardowych naczep.
Podczas załadunku i rozładunku nie ma żadnych szczególnych wymagań w porównaniu z codziennymi operacjami transportowymi przeprowadzanymi na standardowych naczepach. Wszystkie warianty naczep EcoGeneration nadają się zarówno do załadunku tylnego, jak i bocznego. Zabezpieczanie ładunku, załadunek i rozładunek można przeprowadzić w zwykły sposób bez dodatkowej pracy.

Opracowanie Dariusz Piernikarski

Wysokość części tylnej w naczepach EcoFLEX i EcoVARIOS można łatwo i szybko regulować w taki sam sposób, jak w dobrze znanym i sprawdzonym systemie nadwozia VARIOS. Dach jest podnoszony ręcznie za pomocą pompy hydropneumatycznej, a wysokość jest regulowana za pomocą kłonic (fot. Schmitz Cargobull)