Pompa do betonu Cifa K56L już w Polsce

Fot. Tarco

Pompy do betonu serii Steeltech to linia pomp stalowych, najbardziej popularnych w portfolio włoskiego producenta. Prezentujemy pierwszą w Europie pompę Cifa K56L, której prezentacja przez cały wrzesień odbywa się w siedzibie TarCo.

Pompę do betonu K56L serii Steeltech, zabudowaną na 5-osiowym podwoziu Mercedes-Benz Arocs 4848 10×4, wyposażono w 5-sekcyjny stalowy wysięgnik z systemem składania typu „RZ”, sterowany hydraulicznie i o dużej manewrowości. W modelu tym zastosowano agregat pompujący HP1808ECX o maksymalnej wydajności 180 m3 mieszanki betonowej na godzinę. Elementem tej pompy jest nowoczesny 9-calowy zawór typu „S” o bardzo długiej żywotności, dostosowany do pracy z „ciężkimi” betonami. Zasuwa wyposażona jest w mechanizm do automatycznej kompensacji luzów, co zapewnia niezmienność parametrów tłoczenia mieszanki przez cały okres eksploatacji pompy. Zastosowane elementy ścierne zasuwy o podwyższonej na zużycie odporności zwiększają trwałość pompy. Układ hydrauliczny pompy jest oszczędny energetycznie.

Fot. Tarco

Funkcjonalne wyposażenie
W wyposażeniu standardowym znajdują się m.in. kontrola stabilności ze wskaźnikiem wypoziomowania maszyny, 2 piloty zdalnego sterowania drogą radiową Hetronic 3 oraz Cifa Long Life Pipes, czyli dwupłaszczowe rury do betonu wykonane z trudno ścieralnej stali.

W wyposażeniu znajduje się również zbiornik wody o poj. 600 l, średniociśnieniowa pompa wody, elektryczny wibrator sterowany zdalnie, umiejscowiony na pokrywie kosza zasypowego wykonanego z włókna węglowego oraz centralny system smarowania zespołu pompującego. Ciekawym rozwiązaniem pompy jest zacisk na wężu końcowym, tzw. shut off valve, który po naciśnięciu na pilocie kontrolnym jednego przycisku powoduje natychmiastowe odcięcie podawania betonu. Ułatwia to utrzymanie w czystości placu budowy, gdyż nie brudzi go beton spadający z wysięgu. Chwalą to rozwiązanie również odbiorcy usług pompowania, gdyż odcięcie podawania betonu, kiedy szalunek jest już pełen, powoduje, że nie występuje tzw. poślizg bezwładności, gdy potrafi spaść jeszcze do 0,5 m3 betonu znajdującego się w rurach i wężu końcowym.

Fot. Tarco

Sprytne rozwiązania techniczne
Inżynierowie z centrum badawczego Cifa słuchają użytkowników, dzięki temu wiedzą, z czym mają problemy w trakcie eksploatacji i pracują nad tym, by je rozwiązać. Ważnym rozwiązaniem ułatwiającym pracę jest zaawansowany system zarządzania maszyną Smartronic Gold z kontrolą stabilności ASC, systemem MBE kontrolującym maksymalne wysunięcie wysięgnika, diagnostyką i nowymi funkcjami elektronicznymi ułatwiającymi obsługę na placu budowy.

System ASC (Advanced Stability Control) kontroluje stabilność pompy, gdy nie ma możliwości rozłożenia całkowicie podpór. System ten przelicza, na ile bezpiecznie można wysunąć ramię wysięgnika przy nie całkiem wysuniętych podporach, aby nie wpłynęło to na stabilność maszyny i bezpieczeństwo pracy. Rozwiązanie to ułatwia pracę w trudnych warunkach, np. przy wykopie lub blisko budynku.

Smartronic informuje kierowcę o pracy pompy. Na wyświetlaczu pokazany jest komunikat, czy pompa pracuje bez problemów: zielone światło – pracuje normalnie, żółte – uwaga, coś się dzieje, np. wzrosło ciśnienie w układzie hydraulicznym lub jest zbyt wysoka temperatura oleju. Operator wie, że jest problem, nawet gdy jest oddalony od maszyny. Kiedy na wyświetlaczu pojawi się czerwone pole, to znak, że pompa zmniejsza swoją wydajność, wówczas operator ma czas zareagować, zanim maszyna przestanie pracować. Operator widzi te komunikaty również na pilocie, który ma przy sobie, więc nawet jeśli jest oddalony od sprzętu, ma podgląd na wyświetlające się błędy, ostrzeżenia i zagrożenia.

CIFA VISTA – zarządzanie w chmurze
System VISTA to zarządzanie flotą pojazdów oparte na chmurze i nadzór bezpośrednio z urządzenia mobilnego przedsiębiorcy oraz możliwość analizy w czasie rzeczywistym zbieranych danych, monitorowanie wydajności, kosztów i tras maszyny oraz zapobieganie przypadkom kradzieży. To sprawny i szybki kontakt między właścicielem a firmą Cifa.
Korzyścią z systemu VISTA jest możliwość sprawnego rozwiązywania problemów z maszyną przez otrzymywanie komunikatów diagnostycznych związanych z pracą komponentów i pomoc w planowaniu konserwacji. Dzięki temu unika się zbędnego czasu przeznaczonego na wyjazd w celu diagnostyki awarii. Urządzenie jest instalowane w głównej skrzynce elektrycznej. Ma wbudowany moduł do przesyłania danych z kartą SIM oraz moduł transmisyjny połączony z maszyną magistralą CAN.

Fot. Tarco

Sprawny serwis Tarco
Firma Tarco – wyłączny autoryzowany przedstawiciel Cifa w Polsce – obsługuje gwarancyjnie cały teren Polski. Dział techniczny firmy dysponuje 6 pojazdami serwisowymi, które pozwalają na wymianę części w warunkach polowych.
Tarco ma też dostęp on-line do pełnej dokumentacji technicznej wszystkich wyprodukowanych maszyn, dzięki czemu możliwe jest szybkie ustalenie potrzeb klienta jedynie na podstawie numeru seryjnego urządzenia. Standardy Cify przewidują, że dostawa potrzebnych części zamiennych realizowana jest w ciągu 48 godzin. Spółka zbudowała sieć autoryzowanych serwisów współpracujących, zapewniających sprawną obsługę klientów oraz dostęp do podstawowych części zamiennych. Oprócz tego ma podpisaną umowę na serwis gwarancyjny i pogwarancyjny z niezależnymi serwisami, które mają uprawnienia TDT – są to serwisy znajdujące się pod Krakowem, Warszawą, Poznaniem i Gdańskiem. Serwisy te są zobligowane do wysyłania swoich mechaników na kursy do Cifa Academy we Włoszech, a także do posiadania serwisu mobilnego i utrzymywania minimalnego stoku części zamiennych.

Autor: Katarzyna Biskupska

Fot. Tarco