WearCalc i EcoUpgraded – w kierunku większej trwałości i mniejszego śladu węglowego

Nowy model zabudowy kopalnianej KH-kipper W1M o unikatowym kształcie skrzyni bez bocznego użebrowania charakteryzuje się mniejszą wagą skrzyni, a w ślad za tym większą ładownością. Przy projektowaniu wykorzystano wytrzymałość i sprężyste właściwości stali Hardox

Pojazdy użytkowe w codziennej eksploatacji narażone są na ekstremalne obciążenia. Niejednokrotnie stawiane jest pytanie: czy do konstrukcji poszczególnych komponentów zastosowano odpowiednie gatunki stali oraz czy sięgnięcie po lepsze materiały było opłacalną inwestycją.

Firma SSAB – doskonale znany producent wysokowytrzymałych i trudnościeralnych stali takich jak Strenx i Hardox wspiera swoich klientów w działaniach na rzecz zwiększania trwałości komponentów stosowanych w pojazdach użytkowych, podnoszenia wydajności maszyn w trakcie eksploatacji i obniżania śladu węglowego.

WearCalc
Dzięki przygotowanemu przez firmę SSAB programowi Hardox WearCalc obliczanie zużycia komponentów i optymalizacja wyboru blachy trudnościeralnej stało się łatwiejsze. WearCalc to oferowany bezpłatnie klientom SSAB intuicyjny w obsłudze program komputerowy (także jako aplikacja na smartfony i tablety) służący do obliczania względnej żywotności wszystkich części trudnościeralnych wykonanych z różnych gatunków stali Hardox.

Program Hardox WearCalc uwzględnia w prognozach tak złożone zjawiska jak erozja i zużycie uderzeniowe, a także zużycie ślizgowe i pozwala na obliczenie zużycia dla różnych rodzajów materiałów abrazyjnych przy użyciu różnych gatunków trudnościeralnej blachy Hardox, a także wyznaczenie możliwej redukcji wagi elementu po zastosowaniu stali Hardox, zwiększenia ładowności i wydłużenia trwałości po modernizacji. Korzystając z programu WearCalc można wybrać najlepszą blachę do danego obszaru zastosowania i potrzeb klienta.

WearCalc pozwala oszacować trwałość skrzyń wywrotek transportujących różne materiały ścierne. Model oparty jest na pomiarach terenowych dla wielu wywrotek pracujących na różnych obszarach i z różnymi rodzajami skał oraz symulacjach przepływu w celu zrozumienia rozkładu zużycia i wpływu konstrukcji na zużycie. Połączenie ich w algorytm umożliwia zaprojektowanie wywrotki zoptymalizowanej pod kątem konkretnego przypadku (fot. SSAB)

WearCalc ma intuicyjny, przyjazny dla użytkownika interfejs. Algorytm obliczeniowy uwzględnia wielkość, kształt, kąt uderzenia i prędkość materiału. Wyniki przedstawione zostają w czytelnej formie tabeli, a generator raportów tworzy raport z parametrami wejściowymi i tabelą wyników. Plik raportu można zapisać, wysłać e-mailem lub edytować w popularnych edytorach tekstowych.

Fot. SSAB

EcoUpgrade
Podczas zmiany standardowej stali na stal SSAB o wysokiej wytrzymałości, można zmniejszyć wagę produktu końcowego i obniżyć zużycie paliwa zachowując tę samą wytrzymałość oraz zwiększając trwałość i produktywność – wszystko to w znacznym stopniu przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego produktu. Z perspektywy cyklu życia jest to korzystne, ponieważ większość wpływu na środowisko pochodzi z fazy użytkowania produktu końcowego.

Fot. SSAB
Fot. SSAB
Fot. SSAB

Koncepcja SSAB EcoUpgraded oszczędza CO2 zarówno przy produkcji stali, jak i podczas całego okresu użytkowania produktu końcowego. W programie EcoUpgraded (dostępnym również jako aplikacja mobilna) określa się typ maszyny i jej parametry operacyjne – aplikacja przedstawia wizualny raport szacowanych oszczędności w zakresie użycia paliwa i emisji CO2 w całym cyklu życia produktu.

Korzystając z programu SSAB EcoUpgraded sprawdzamy typową naczepę kurtynową: 1050 kg wysokowytrzymałej stali Strenx 700 zastępuje 1500 kg konwencjonalnej stali typu S355. Oznacza to redukcję masy o 30% i zwiększenie ładowności o ok. 2% z 26 t do 26,5 t i obniżenie zużycia paliwa na każdą tonę przewiezionego ładunku