Całkowicie elektryczne Renault D Wide zbiera odpady w Barcelonie

Fot. Renault Trucks

Renault Trucks D Wide Z.E. jest pierwszym seryjnie produkowanym pojazdem, który trafił na drogi publiczne – jego zadaniem jest zbiórka i recykling odpadów w Barcelonie. W 100% elektryczny napęd umożliwia śmieciarce wykonywanie swojej pracy cicho, ekologicznie i bez emisji szkodliwych zanieczyszczeń podczas pracy czyli z dbałością nie tylko o mieszkańców, ale i środowisko naturalne. Pojazd zasilił flotę międzynarodowej firmy Urbaser, zajmującej się utrzymanie czystości w 30 krajach.

Renault Trucks jest pierwszym producentem, dostarczającym seryjne, w pełni elektryczne podwozia, produkowane w fabryce w Blainville-sur-Orne (Calvados, Francja). Fot. Renault Trucks

Elektryczny model Renault Trucks D Wide Z.E. został zabudowany na podwoziu o dmc. 26 t i rozstawie osi 3900 mm, napędzanym przez 2 silniki elektryczne o łącznej mocy 370 kW (260 kW mocy ciągłej), maksymalnym momencie obrotowym 850 Nm i maksymalnym momencie obrotowym na tylną oś 28 kNm. Wyposażony jest w akumulatory litowo-jonowe o pojemności 200 kWh, co pozwala na uzyskanie zasięgu do 200 km w realnych warunkach użytkowania przez branżę komunalną. Naładowanie baterii tego całkowicie elektrycznego pojazdu zajmuje 5 godzin. Dzięki opcji szybkiego ładowania akumulator można naładować do 50% w 30 minut za pomocą złącza ładowania DC o mocy 150 kW.

Zabudowę komunalną Geesink GPM IV Split Lift z elektrycznym urządzeniem do podnoszenia kubłów i zgniatania śmieci wyprodukowała holenderska firma Geesinknorba. Zabudowa Geesink o poj. 22 m³ może przewozić prawie 11 t odpadów.

Fot. Renault Trucks

Renault Trucks jest pierwszym producentem, dostarczającym seryjne, w pełni elektryczne podwozia, produkowane w fabryce w Blainville-sur-Orne (Calvados, Francja).

Kompletna gama pojazdów elektrycznych francuskiego producenta – dostępna od dmc. 3,1 do 26 t – spełnia zarówno aktualne jak i przyszłe wymagania firm transportowych prowadzących działalność w miastach (branża komunalna). Pojazdy te umożliwiają bezgłośną obsługę w niekonwencjonalnych godzinach, jednocześnie przyczyniając się do poprawy jakości życia wśród mieszkańców.
François Bottinelli, dyrektor generalny Renault Trucks w Hiszpanii, podkreślił zaangażowanie marki w poszanowanie środowiska poprzez redukcję emisji zanieczyszczeń i pozycję pioniera w rozwoju elektromobilności: „Rozpoczęcie masowej produkcji pojazdów Z.E., a w szczególności dostawa pierwszej w 100% elektrycznej ciężarówki w Hiszpanii jest kamieniem milowym w transformacji energetycznej obszarów miejskich”.

Fot. Renault Trucks
Fot. Renault Trucks
Fot. Renault Trucks
Fot. Renault Trucks
Fot. Renault Trucks