Dział olejowy Shell oraz AirFlow Truck Company zaprezentowały podczas festiwalu „Make the Future” zorganizowanego przez Shell w Sonomie (Kalifornia), ekologiczną i ekonomiczną ciężarówkę Starship. Więcej o tym aerodynamicznym pojeździe poniżej.
Konstrukcja ciągnika Starship w 100% wykonana jest z włókna węglowego. Samochód napędza 6-cylindrowy silnik o mocy 400 KM i momencie obrotowym 2 508 Nm. Standardowy silnik został tak dostosowany do skrzyni biegów, aby mógł pracować przy bardzo niskich prędkościach obrotowych – nawet do 800 obr/min. Shell zapewnił wsparcie techniczne w zakresie silnika, elementów układu napędowego oraz doboru środków smarnych. Inżynierowie zastosowali w samochodzie Starship w pełni syntetyczny olej silnikowy nowej generacji o niskiej lepkości. Wykorzystane w jego produkcji syntetyczne oleje bazowe i technologicznie zaawansowane dodatki mają za zadanie chronić silnik przed zużyciem, powstawaniem osadów i rozkładem oleju. Niższa lepkość to z kolei mniejsze zużycie paliwa w porównaniu z tradycyjnym olejem SAE 15W-40. Zastosowany w ciężarówce olej silnikowy ma taką samą lepkość, jak Shell Rimula Ultra E+ i jest obecnie testowany przez producentów oryginalnego wyposażenia na całym świecie.
Będzie hybrydą
W przyszłości pojazd zostanie doposażony w napęd hybrydowy. Pozwoli to na zwiększenie mocy w trakcie pokonywania wzniesień, gdy zużywana będzie większa ilość paliwa. Konfiguracja osi dostosowana do mniejszej prędkości obrotowej, wykorzystująca zaawansowane mechanizmy sterowania silnikiem, oraz zautomatyzowana skrzynia biegów zapewnią również lepszą efektywność oraz wysoką siłę pociągową. Natomiast zamocowany na dachu naczepy układ paneli fotowoltaicznych o mocy 5 000W, pozwoli na ładowanie 48V akumulatora i gromadzenie w nim energii wystarczającej do zasilania typowych elementów wyposażenia, takich jak: światła, wycieraczki, silniki wentylatorów, wskaźniki, klimatyzacja i ogrzewanie, kuchenki mikrofalowe oraz inne urządzenia elektryczne.
Projekt Starship ma szansę zrewolucjonizować rynek transportu towarowego w zakresie efektywności energetycznej. Zastosowane w nim dostępne na rynku najnowocześniejsze technologie mają na celu zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do przewozu ładunków, a w rezultacie obniżenie emisji dwutlenku węgla.
Już w maju br. Shell i AirFlow Truck Company zaprezentują osiągi Starship na trasie „od wybrzeża do wybrzeża“ w Stanach Zjednoczonych, zaczynającej się w Kalifornii, a kończącej się na Florydzie. Samochód ciężarowy będzie maksymalnie wypełniony z uwzględnieniem dmc. pojazdu wynoszącej 36 287 kg. Jednym z głównych parametrów mierzonych w trakcie jazdy będzie efektywność przewozu ładunku, gdyż określa on ilość energii potrzebnej do przemieszczenia ładunku z punktu A do punktu B.