Rusza 3. edycja akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”

Uczestnicy kursu Profesjonalni Kierowcy szkolili się na pojazdach Volvo i Renault Trucks (fot. K. Biskupska)

W kwietniu br. ruszą pierwsze bezpłatne kursy organizowane w ramach trzeciej edycji akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy”. W tym roku ze szkoleń skorzysta ok. 300 kierowców wiążących swoją przyszłość z branżą transportową. Skąd pomysł na taką akcję? Jaki jest bilans 2 poprzednich edycji? Gdzie się zapisać? Odpowiedzi poniżej.

Według danych, firmy transportowe odpowiedzialne są aż za 10% polskiego PKB i obsługują 25% unijnego rynku przewozów. Dziś w firmach z tego sektora pracuje 700 tys. kierowców, ale jak szacuje firma doradcza PwC, braki w tej grupie zawodowej sięgają aż 100 tys. osób. Do tego prawie połowa kierowców zawodowych ukończyła 65 lat i w każdej chwili może odejść na emeryturę. I to właśnie brak kierowców jest obecnie największym problemem polskich firm transportowych, mogącym zahamować rozwój całej branży. W 2016 r. narodził się pomysł, by wspomóc branżę transportową. Firmy związane z branżą transportową, zainicjowały akcję społeczną „Profesjonalni kierowcy” w ramach której organizowane są bezpłatne kursy dla kierowców, którzy ukończyli kurs na prawo jazdy C+E lecz nie zdobyli jeszcze doświadczenia w zawodzie. Podczas spotkań – które odbywają się w różnych lokalizacjach w całej Polsce – najlepsi instruktorzy w kraju szkolą przyszłych kierowców zawodowych. Obecnie akcję „Profesjonalni kierowcy” wspiera pięć firm: Volvo Trucks, Renault Trucks, Wielton, Ergo Hestia i Continental.

fot. Profesjonalni Kierowcy

Krótki bilans dwóch poprzednich edycji

Do tej pory certyfikat „Profesjonalnego kierowcy” uzyskało 500 osób. Jak raportują organizatorzy w 2017 r. otrzymali oni prawie 1000 zgłoszeń od osób, które swoją przyszłość planują związać z branżą transportową. Odbyło się 40 szkoleń w 15 lokalizacjach, po których wydanych zostało 400 certyfikatów!!  Co ważne w całej akcji, organizatorom zależy aby w szkoleniach wzięły udział osoby, które w przyszłości chciałyby podjąć pracę jako zawodowi kierowcy. Dlatego też losy kursantów są badane i co się okazuje, według najnowszych danych aż 62% osób, które uczestniczyły w kursach w ciągu 2 ostatnich lat, pracuje już w branży transportowej. A wielu kierowców, którzy pracy jeszcze nie podjęli, zapowiada, że będą chcieli spróbować swoich sił w tym zawodzie w przyszłości. Co więcej w 2017 r. wiele tych szkoleń współorganizowały firmy transportowe. Dzięki temu miały one okazję już podczas zajęć poznać przyszłych kandydatów do pracy.  I tak np. po szkoleniu w siedzibie firmy Alegre w Malborku, gdzie udział wzięło 30 osób, zatrudnionych zostało kilka z nich. Jednym z nowo przyjętych po kursie kierowców jest Piotr Konicki z Iławy, który już w sierpniu 2017 r. wyruszył w swoją pierwszą trasę międzynarodową.

fot. Profesjonalni Kierowcy

Co czeka kursantów na szkoleniach?

Uczestnicy tegorocznych szkoleń nauczą się nie tylko, jak jeździć bardziej efektywnie, ale przede wszystkim zwiększą swoją wiedzą na temat bezpiecznej jazdy. Dowiedzą się również m.in., jak przygotować pojazd ciężarowy do drogi, w jaki sposób zabezpieczyć ładunek i jak manewrować 40-tonowym zestawem. Poznają też przepisy dotyczące czasu pracy kierowców i zasady udzielania pierwszej pomocy. W tym roku po raz pierwszy część warsztatów będą prowadzić instruktorzy z firmy Continental, która właśnie dołączyła do akcji „Profesjonalni kierowcy”. Podczas nich młodzi kierowcy zostaną przeszkoleni z kontroli ogumienia, czy prawidłowego doboru opon do samochodu ciężarowego.

Zapisy na kursy

Wszystkie kursy organizowane w ramach akcji “Profesjonalni Kierowcy” są bezpłatne. Zapisy na szkolenia w ramach tegorocznej edycji ruszą na początku marca. Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniach muszą wypełnić formularz umieszczony na stronie internetowej poświęconej akcji www.profesjonalnikierowcy.pl. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie w dniu szkolenia ważnego prawa jazdy kategorii C+E.

fot. Profesjonalni Kierowcy