Wyniki Grupy Bosch w Polsce

Dynamicznie rozwija się produkcja układów hamulcowych w Fabryce Bosch w Mirkowie k. Wrocławia. Zakład w 2015 r. zanotował dwucyfrowy wzrost obrotów w porównaniu z rokiem 2014. W roku bieżącym planowane jest uruchomienie produkcji iBoostera (na zdjęciu), innowacyjnego, elektromechanicznego systemu hamowania, co przyczyni się do dalszego rozwoju i zwiększenia obrotów zakładu. ( fot. K. Biskupska)

Pod koniec maja br. na konferencji prasowej w Warszawie podsumowano wyniki finansowe Grupy Bosch za rok 2015 oraz zaprezentowano plany rozwoju na rok bieżący.

Wyniki finansowe Grupy Bosch przedstawiła Krystyna Boczkowska − prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce. Według tych danych spółka w 2015 r. osiągnęła w Polsce obrót w wysokości ponad 4,6 mld zł, co oznacza wzrost o 5,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Bosch utrzymuje w naszym kraju silną pozycję, co potwierdził osiągając stabilny wzrost w 2015 r. we wszystkich obszarach działalności – powiedziała Krystyna Boczkowska.

Przejęcie dużej i dynamicznie rosnącej organizacji BSH z pięcioma zakładami produkcyjnymi i pozycją lidera na rynku sprzętu gospodarstwa domowego zwiększyło skalę działalności koncernu w Polsce. Biorąc pod uwagę pozytywne wyniki sprzedaży w I kwartale, również w 2016 r. spodziewamy się dalszego wzrostu obrotów. Konsekwentnie szukamy też nowych obszarów ekspansji – dodała prezes spółki i podkreśliła, że w roku bieżącym koncern planuje przejęcie spółki BTS, która jest odpowiedzialna za konfekcjonowanie i lokalną dystrybucję systemów szlifowania w Polsce i w krajach bałtyckich. Ponadto w Polsce planowane jest otwarcie centrum logistycznego na potrzeby działu Termotechnika.

Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce: „Przewidujemy, że rozwój światowej gospodarki utrzyma się na umiarkowanym poziomie ok. 2,5%, a produkcja samochodów wzrośnie o 2%. Branża produkcji maszyn prawdopodobnie nieznacznie zmaleje, co stanowi dla nas dodatkowe wyzwanie. Mimo słabych prognoz dla gospodarki światowej Grupa Bosch planuje ponownie zwiększyć obroty w 2016 r. o 3−5% oraz utrzymać zysk na poziomie roku poprzedniego”.( © K. Biskupska)
Krystyna Boczkowska, prezes spółki Robert Bosch oraz reprezentantka Grupy Bosch w Polsce: Przewidujemy, że rozwój światowej gospodarki utrzyma się na umiarkowanym poziomie ok. 2,5%, a produkcja samochodów wzrośnie o 2%. Branża produkcji maszyn prawdopodobnie nieznacznie zmaleje, co stanowi dla nas dodatkowe wyzwanie. Mimo słabych prognoz dla gospodarki światowej Grupa Bosch planuje ponownie zwiększyć obroty w 2016 r. o 3−5% oraz utrzymać zysk na poziomie roku poprzedniego. (fot. K. Biskupska)

Warto dodać, że wszystkie działy handlowe Bosch w Polsce odnotowały w ubiegłym roku wzrost obrotów powyżej średniej rynkowej. Dział Mobility Solutions, działający w obszarze motoryzacji, w ubiegłym roku rozwijał się i powiększył swoje udziały rynkowe. Ważnym elementem strategii w Polsce jest rozwijanie współpracy z siecią warsztatów samochodowych działającą m.in. pod markami Bosch Car Service i AutoCrew, która obecnie zrzesza prawie 400 warsztatów autoryzowanych oraz ok. 900 niezależnych. Jest też największą w Polsce siecią związaną z producentem części zamiennych. Sprzedaż działu elektronarzędzi, należącego do działu branżowego Bosch Consumer Goods, czyli dóbr użytkowych, rosła dynamicznie w różnorodnych kanałach dystrybucji, między innymi dzięki nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniom eCommerce. Warto zauważyć, że ok. 35% obrotów tego działu w Polsce stanowią nowości produktowe, które na co dzień ułatwiają życie majsterkowiczom i profesjonalistom.

Centrum kompetencyjne IT Bosch

W 2016 r. Bosch planuje zwiększyć o 30% liczbę pracowników w centrum kompetencyjnym IT w Warszawie, które obecnie zatrudnia ok. 100 osób i świadczy usługi IT dla spółek Boscha na całym świecie. Rozwój centrum jest związany z realizacją strategii opracowywania najnowocześniejszych produktów i usług w ramach koncepcji Internetu Rzeczy (Internet of Things). Łącząc swoje kompetencje w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, Bosch dysponuje unikatowym know-how w obszarach wymagających integracji wiedzy z różnych dziedzin, np. inteligentnych domów, inteligentnych miast, Przemysłu 4.0 czy komunikacji zintegrowanej w sieci.

 Wyniki Bosch Rexroth

Podczas konferencji podsumowano również wyniki oraz osiągnięcia firmy Bosch Rexroth, należącej do Grupy Bosch i dostarczającej kompleksowe rozwiązania napędów i sterowań dla przemysłu budowy maszyn oraz automatyzacji produkcji. Rok 2015 minął pod znakiem słabej koniunktury na rynkach wschodzących, nadpodaży surowców skutkującej spadkiem cen ropy naftowej, węgla oraz metali przemysłowych. To spowodowało, że rynek inwestycji przemysłowych w globalnym ujęciu wykazał wzrost na poziomie nieprzekraczającym 0,5 %. Na spadek wyniku koncernu wpłynęła także sprzedaż działu produkcyjnego wielkogabarytowych przekładni firmie ZF Friedrichshafen AG.

Polska spółka Bosch Rexroth, obejmująca swoim zasięgiem również wybrane kraje Europy Wschodniej, wyłamuje się nieco z tego negatywnego trendu i należy do grupy liderów w zakresie wzrostu sprzedaży. I mimo że trudna sytuacja polskiego górnictwa węgla kamiennego oraz przemysłu metali kolorowych przełożyła się na zmniejszenie zapotrzebowania klientów firmy Bosch Rexroth produkujących maszyny lub osprzęt wykorzystywany w górnictwie czy też hutnictwie, polska spółka Bosch Rexroth po raz kolejny osiągnęła na krajowym rynku wzrost sprzedaży na poziomie +12%. Jak się okazało, sukces ten firma osiągnęła m.in. dzięki rosnącemu wykorzystaniu rozwiązań Bosch Rexroth w maszynach komunalnych oraz pojazdach komunikacji miejskiej (rozwiązania te umożliwiają spełnienie wymagań normy emisyjnej Euro VI).

Zaangażowanie w edukację

Grupa Bosch w Polsce aktywnie wspiera działania mające na celu promowanie nowoczesnej edukacji technicznej, między innymi prowadząc programy edukacyjne dla gimnazjów i szkół średnich. Od 6 lat gimnazjaliści biorą udział w Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha, której celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia. W programie dotychczas wzięło udział ponad 7500 uczniów z Warszawy i Wrocławia.

Działalność Grupy Bosch na świecie

Grupa Bosch zatrudnia około 375 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31 grudnia 2015) i wygenerowała w ubiegłym roku obrót w wysokości 70,6 mld euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods, and Energy and Building Technology. Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w 60 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Po rekordowym pod względem obrotów roku 2015 Bosch zamierza utrzymać wzrost także w roku bieżącym. W obszarze integracji za pośrednictwem internetu Bosch koncentruje się na „3S“ (Sensors, Software, Services), czyli czujnikach, oprogramowaniu i usługach. Ponadto rozbudowuje portfolio usług bazujących na integracji w sieci, a nowo powstały dział Bosch Global Service Solutions, własna chmura obliczeniowa Bosch IoT Cloud czy system Bosch Smart Home, wprowadzone na początku 2016 r., wpisują się w tę strategię.

————–

W Polsce Grupa Bosch obecna od roku 1992 jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. Firma prowadzi w Polsce działalność w 4 miejscowościach: Warszawie, gdzie znajduje się siedziba spółek, oraz Wrocławiu, Łodzi i Rzeszowie, gdzie działają fabryki. Przedsiębiorstwo zatrudnia w Polsce ponad 4600 osób i należy do najbardziej cenionych pracodawców w naszym kraju. Potwierdził to przyznany w bieżącym roku już po raz trzeci certyfikat Top Employers Polska dla najlepszych pracodawców w kraju.

 Opracowała Katarzyna Biskupska